Jeżeli chcielibyśmy zwiedzić ciekawe zakątki Polski zdecydowanie warto udać się do stolicy Wielkopolski, czyli Poznania. Miasto leżące nad rzeką Wartą wiąże się z bogatą historią związaną z dziejami Polski. Przez wiele lat znajdowało się w rękach niemieckich, co z pewnością można dostrzec w wyglądzie miasta oraz ciekawej specyficznej mentalności rodowitych poznaniaków.

Z CZEGO SŁYNIE POZNAŃ

Zapewne pierwsze, co nasuwa nam się na myśl to koziołki. Jest to jedna z największych atrakcji Poznania, którą zobaczyć możemy na szczycie wieży ratusza. W samo południe bodą się dwa koziołki imieniem Pyrek i Tyrek, a jeśli chcielibyśmy dowiedzieć się, dlaczego właśnie koziołki to warto zapoznać się z tamtejszą legendą.  Tak jak Zakopane kojarzy nam się z oscypkami tak i poznaniaków z pewnością skojarzymy z pyrami. Jest to najbardziej znana wielkopolska potrawa, czyli ziemniaki gotowane w mundurkach z twarogiem. Symbolicznie powstał nawet pomnik Pyry oraz muzeum Pyry-nowa atrakcja Poznania.

POZNAŃ DLA SPACEROWICZÓW

Oprócz historii i zabytków Poznań ma nam do zaoferowania wiele ciekawych miejsc związanych z przyrodą i rekreacją. Do takich atrakcji należy Palmiarnia, jeden z najstarszych w Europie ogrodów. Zobaczymy tam różnorodne gatunki roślin z całego świata, egzotyczne ryby, a spacer po ogrodzie umili nam szum licznych strumyków i śpiew ptaków. Ciekawym miejscem jest również park Cytadela, w którym zobaczymy szereg ponad dwumetrowych tajemniczych postaci bez głowy podążających w niewiadomym kierunku. Warto wiedzieć, że jest to dzieło Magdaleny Abakanowicz „Nierozpoznani” pierwsza tak monumentalna wystawa plenerowa artystki zrealizowana w Polsce.